10+1 bodov pre úspešné podnikanie – nielen na internete

K tomu, aby niekto podnikal s výsledkami, ktoré sám označí za úspech, je niekoľko možností priblíženia sa – podľa toho, ktorú oblasť chceme posilniť. Ak by som mal zvoliť len jedno jediné slovo, ktoré charakterizuje aktívnych a úspešných podnikateľov je: vytrvalosť.
Dnes sa chcem venovať skôr začínajúcim podnikateľom, ktorí sa práve rozbiehajú, resp. sa možno len rozhodujú. Takže na čo sa zamerať?


1.    Prestaňte myslieť ako zamestnanec.
Ako prvé a najdôležitejšie je naučiť sa sebamenežovať a ovládať time management. Ráno skoro vstávať, zadeliť si povinnosti a vedieť si rozkázať. Keď začnete podnikať, už nebudete mať nad sebou žiadneho šéfa, ktorý vám nariadi prácu. Spravte si plány dopredu, aby ste sa v mali čoho držať. Prípadne si zabezpečte kouča, konzultanta, či mentora, ktorý vám v tom zo začiatku pomôže.

2.    Poraďte sa. Ale nie je jedno, s kým?
Najhoršie, čo na začiatku môžete spraviť je, ak sa začnete radiť s rodinou, ktorá celý život pracovala pre svojho zamestnávateľa. Vždy sa pýtajte tých, ktorí majú skúsenosti v oblasti, kam smerujete a majte za vzory tých, ktorý už dosiahli to, čo vy zatiaľ máte v pláne.

3.    Webstránka – čarovný prostriedok?
Čakať od webstránky, že spraví prácu za vás, je ďalší obrovský omyl. V rámci druhého bodu sa poraďte aj s odborníkom na internet marketing, nech máte naozaj kvalitný web, no potom sa o svoj biznis musíte starať vy! Webstránka, vizitky, letáky, katalógy a showroomy sú len nástrojom, ale podnikanie je o ľuďoch. O vás!

4.    Poznajte svoju hodnotu a podľa toho oceňte svoje produkty a služby.
Aj v podnikaní sa cení pokora, a je logické, že zo začiatku určíte “uvádzacie ceny”, ale niekdy sa nepodceňujte! Ak ponúkate kvalitný tovar, či služby, nebojte sa vypýtať si za to peniaze. Ak je treba, podľa bodu dva – poraďte sa s konzultantom, odborníkom, ako správne oceniť, naceniť svoje produkty.

5.    Zostaňte človekom, nie ste robot, ktorý pracuje 24 hodín denne.
Na začiatku je človek šťastný, ak príde aspoň jedna objednávka denne, a keď vám zavolajú zákazníci v sobotu, alebo v nedeľu, obetujete svoj čas a vybavíte to. Veď ide o váš biznis. Nezabudnite ale postupne vyčleniť si čas pre rodinu a seba. Ak si to môžete dovoliť, víkendy si strážte, alebo podľa druhu ponúkaných produktov, či služieb si určite “dovolenkový”, alebo oddychový čas. Aj v tomto prípade využijete svoje znalosti z time managmentu (alebo sa poraďte so skúsenejšími), aby ste neskôr nemuseli čas venovať návšteve lekára, lebo sa úplne zdravotne odrovnáte.

6.    Šetriť na reklame je samovražda.
Každý, kto sa púšťa do podnikania musí počítať s tým, že o sebe musí dať vedieť. A občas to stojí aj peniaze. Niekedy 50%, niekedy aj 80% zisku. Táto nákladová položka sa niekdy nevynuluje, možno časom sa zmenší percento.

7.    Tvorte systém.
Buď budete všetko pracne robiť vy sami, alebo si vytvoríte fungujúci systém, ktorý pracuje za vás. Táto téma je na celodenný seminár, nie je možné to tu rozobrať. Dôležite je pochopiť, že najideálnejšie podnikanie je také, ktoré funguje aj bez vás. Keď spíte, dovolenkujete, alebo tvoríte nový projekt, peniaze vám prichádzajú zo systému.

8.    Budujte tím, alebo majte aspoň asistentku.
Zo začiatku si človek asi veľmi nemôže dovoliť ani asistentku, je rád, ak zarobí toľko, čo mu pokryje náklady. No neskôr, keď príjmy porastú, zväčšíte svoj zisk tak, ak začnete úlohy delegovať. Pracovný tím môže byť súčasťou správne fungujúceho systému.

9.    Majte aj offline aktivity.
Nepadnite do omylu niektorých online podnikateľov, ktorí zabudnú sa prezentovať aj offline. Vyhľadajte svoju cieľovú skupinu v reálnom (nie internetovom) živote a komunikujte s nimi, tvorte offline reklamu, či iné offline aktivity. Hlavne, nech je vás vidieť.

10.    Myslite dopredu, neprestávajte snívať.
Ak dnes len začínate a vidíte pred sebou “len” e-shop s tovarom, nezabudnite vysnívať si aj ďalekú budúcnosť. Čo spravíte potom, keď váš e-shop bude veľmi aktívny, ak sa vám bude dariť? Ako sa budete rozširovať, rozpínať? Snívajte a majte veľké sny, aby ste pred sebou vždy mali ďalší, väčší cieľ, ak ten prvý (druhý, tretí) menší dosiahnete.

BONUS:
11. Vzdelávajte sa!
Myslieť si, že raz sa naučíte a stým si vystačíte navždy, je veľký omyl. Aj keby vám to k vašej práci stačilo, svet sa posúva ďalej, vznikajú nové technológie, postupy, riešenia. Buďte vždy v obraze, ušetrí vám to veľa peňazí a zvýši zisky. Vzdelávanie berte ako investíciu a nie náklady!

Ak sa chystáte podnikať, alebo už svoj biznis máte, nevynechajte možnosť ďalšieho online vzdelávania – naučte sa tipy, triky a kompletné postupy, ako vám online podnikanie a internet marketing pomôže zvýšiť zisky a podporiť podnikanie.

Objavte silu Internetu a zmeňte Vaše podnikanie na zarábajúci a úspešný online biznis!

P.S. Ak tento článok môže pomôcť v napredovaní aj vašim priateľom podeľte sa o neho zdieľaním a podporte ho lajkom.

Prajem veľa úspechov a teším sa na vás!

S úctou
Martin

Stiahni si rýchlokurz a e-book ZDARMA:

Zákony úspechu v online podnikaní

úspech a podnikanie cez internet
Pasívny príjem

Rýchlokurz - Ako nevyhodiť von oknom 95% z Vašich online príjmov (23-dňový kurz e-mailom - pomoc pre Vašu úspešnú webstránku) 

Ihneď po registrácii získate aj eBook - Zákony úspechu v online podnikaní (zákony ktoré by ste mali dodržať pre dosiahnutie úspechu v online biznise)

Momentálne nie je možné stiahnuť rýchlokurz a ebook.

Komentáre